4 Mayıs 2012 Cuma

Pakayla Rae Biehn

Pakayla Rae Biehn, harika yağlı boya tablolar yapan San Fransisco'lu bir sanatçı ancak buraya konu olmasının sebebi fotoğrafçılıkta 'Double Exposure' olarak geçen ki sözlük anlamıyla 'aynı filme yanlışlıkla üst üste çekilen poz' demek olan yöntemi tablolarını yaparken kullanması. Eğer ilk defa burada görüyorsanız aşırı etkilenme ihtimaline karşı sizi şimdiden uyarmak isterim çünkü bu işleri gördükten sonra aklınızdan gitmesi imkansız.
Öncelikle 'Double Exposure' konusunu biraz detaylandıralım. Analog makinalar bu aralar tekrar yükselişte ben de bir Diana F+ kullanıcısı olarak bu dünyanın içerisindeyim. Bu şirin mi şirin analog makinalarınıza filminizi yerleştiriyor ve asla sıkıcı fotoğraflar çekmemeye yemin ediyorsunuz. Sonrası uğraşınıza ve yaratıcılığınıza kalmış. Bir kere başladınız mı bırakmak güç hem de meşakkatli bir uğraş, beni fotoğraf çekince defterine koşup tuttuğu saniyeyi yazan biri haline getirdi gerisini varın siz düşünün. Burada makinanın B (BULB) modundan bahsetmekteyim, bilen bilir bilmeyene bir postla anlatayım en iyisi.
Sözlükte 'aynı filme yanlışlıkla üst üste çekilen poz' olarak tanımlansa da günümüzde bilerek, istenilerek ve uğraşılarak yapılmakta aslında. Makinanızda istediğiniz bir kareyi çekiyor, filmi ilerletmeden aynı kareye tekrar çekim yapıyorsunuz kamerasına göre değişse de bu sayı kimi zaman 2'den fazla kere de olabiliyor. Ortaya masalsı bir dünya çıkıyor. Pakayla Rae Biehn'de bu dünyadan etkilenmiş olacak ki kimi fotoğrafçılarla işbirliğine girerek bu üst üste pozlanmış fotoğrafları detaylandırarak harika yağlı boya tablolalara dönüştürmüş. Kimi zaman rastgele yaratılan fotoğrafları kullanırken kimi zaman da kendi planladığı çekimlerin fotoğraflarını kullanmış. 

Çalıştığı fotoğrafçılardan bazıları; Alex Welsh, Marija Strajnic, Kendall Paulsen, Max Tomlinson, Chloe Aftel, Sabino Aguad, Jean-Pierre Guenec, Tamara Lichtenstein, Jeff Enlow ve Tanya Prilukova. 
Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için: http://www.youshouldtakecare.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder