22 Eylül 2012 Cumartesi

Bu Hafta Neler Oldu?

Sergi: Uzayda bir elektrik hasıl oldu: 1960’larda müzikli Türkiye

DEPO' da küratörlüğünü RollExpress ve Bir + Bir dergilerinin yayın ekibinden Derya Bengi'nin yaptığı ve Türkiye'nin 1960'lı yıllarda yaşadığı dönüşümü müzikteki hareketlilik üzerinden anlamaya ve yeniden tanımlamaya odaklanan bir sergi açıldı. İsmi: Uzayda bir elektrik hasıl oldu: 1960’larda müzikli Türkiye. Sergi salonuna girdiğiniz andan itibaren çalan müziklerden, dağıtılan Frigo'lara kadar dönemin havasına girmeniz için herşey düşünülmüş. İki darbe arasında yaşanan siyasi, sosyal ve kültürel ortamlar zengin bir arşiv seçkisinden üretilmiş yeni işlerle ortaya koyulmuş. Sergide kimler yok ki, Zeki Müren'den Ajda Pekkan'a, MFÖ'den Beatles'a kadar. Büyük toplumsal dönüşümlerin olduğu 1960'ların nabzını tutan bu sergiyi gezmeden geçmeyin derim!

Fifty Shades Of Grey - E.L James / Grinin Elli Tonu - E.L James

Uzun zamandır merak ettiğim, dünyada büyük yankı uyandıran roman PEGASUS tarafından Türkçe'ye çevrildi. Hemen edindim ve kendime kısa bir kahve molası verdim. Uzun süre etkisinden çıkamayacağa benziyorum, heyecanla sayfaları deviriyorum. Bu arada evet, kendime verdiğim 'elindeki kitapları bitirmeden kitap alma!' kuralını yine çiğnedim. Başucuma biriken kitaplara borcumu ödeyecek ve sırayla hepsini bitireceğim!


SANATÇI KONUŞMASI: Catalina Brenes 

Catalina Brenes'in, Maden Çağdaş Mücevher Atölyesi'nde; Kırmızı Mum Tekniği Workshop'u öncesi düzenlenen konuşmasına katıldık. Catalina'nın mücevher sanatçısı mı yoksa sanatçı mı olduğuna dair ikilemlerini, onu bugüne getiren çalışmalarını, kendi deyimiyle yeniden doğuşunu dinledik. İlham verici geçmişi ve sanatına duyduğu güven beni derinden etkiledi. Özellikle işine ne kadar hakim olduğunu görmek ve bunu içtenlikle bizlerle paylaşmasına tanık olmak çok keyifli bir deneyimdi.

Catalina'nın işlerini incelemek için: http://www.catalinabrenes.com
Maden Çağdaş Mücevher Atölyesi hakkında bilgi almak için: http://www.madenistanbul.com


SERGİ: Hassan Khan / SALT Beyoğlu

Salt Beyoğlu'nda sanatçı Hassan Khan'ın Retrospektif sergisi açıldı. Sanatçı, müzisyen ve yazar Hassan Khan’ın bugüne kadar ki en kapsamlı sergisini bir grup arkadaşımla gezdik. İçinde mühendislerden, tasarımcılara geniş bir yelpazeden oluşan grubumuz malesef sergiyi beğenmedi. Ben de beğenmeyenler içindeydim ve açılışta insanların konuşmalarından bunun sadece bize özgü olmadığını anladım. Tabii ki siz sadece benim yorumuma bakmayın, gidin ve kendi yorumunuzu yapın! Dilerseniz bana da haber verin. Sizinle sergiden tek eğlenceli anımızı paylaşarak bitiyorum sanat dolu haftamı!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder