30 Nisan 2012 Pazartesi

Chiharu Shiota


Japon doğumlu, Berlin yaşayışlı sanatçı Chiharu Shiota'nın "In Silence" isimli işini gördüğüm anda ilk düşündüğüm bunun bir resim mi yoksa enstalasyon mu olduğuydu. Kara kalem olduğunu defalarca iddia edebileceğim bu iş aslında yanmış bir piyano ve siyah yünden oluşan bir enstalasyon çalışması.  
Çalışmanın karanlık dokusunun altında Shiota'nın travmatik çocukluğundan izler ile yan komşusunun evinin yanan görüntüsünün bilinçaltına yansıması var, özellikle alev alan piyanonun dumanlar içindeki imajı entelasyona gerekli dokunuşu veren imge.
Odadaki tüm öğeler verilmek istenen melankolik havayı destekler nitelikte ancak beni en çok etkileyen tek kişilik sandalyelerin çağrıştırdığı yalnızlık ve her birinin tek başlarına olmarına rağmen birbirine bağlanmış olmalarının verdiği huzursuzluk, tuzağa düşme hali. İnsanın dünyadaki konumuna fazlasıyla benzediğini hatırlattı bana, ne kadar yalnız olursak olalım koşulllar yüzünden birbirine bağlı ve ne kadar bağlı olursak olalım o kadar yalnızız.


İlk yazım böylelikle sona ererken blogun olacağı ya da olmayacağı hiçbir konuda garanti veremiyorum. Beni düşündüren, ilgilendiren ve paylaşma isteği uyandıran her şeyi paylaşacağım.


Beni http://pinterest.com/serrahanim adresinden de takip edebilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder